Macešky v plné kráse: Tipy a triky, jak je uchovat

Jak Uchovat Macešky

Výběr správného stanoviště

Macešky sice snesou i mírný stín, ale pro bohaté kvetení a syté barvy potřebují dostatek slunečního svitu. Ideální je stanoviště, kde si užijí sluníčka alespoň 6 hodin denně. Pokud je pěstujete v květináčích, můžete je během dne otáčet za sluncem. Macešky nemají rády přemokření, proto je důležité zvolit stanoviště s dobře propustnou půdou. V opačném případě hrozí hniloba kořenů. Pokud máte na zahradě těžkou jílovitou půdu, můžete ji vylehčit přidáním písku nebo kompostu. Macešky ocení i ochranu před silným větrem, který by mohl polámat jejich křehké stonky. Vhodným místem pro jejich pěstování je proto záhon chráněný zdí, plotem nebo vyššími rostlinami.

Pravidelná zálivka a hnojení

Macešky sice snesou i krátkodobé sucho, ale pro bohaté kvetení je pravidelná zálivka naprosto zásadní. Půdu udržujte vlhkou, ale ne přemokřenou. Zalévejte ke kořenům a vyvarujte se smáčení květů, které by mohly začít plesnivět. V parných letních dnech dopřejte maceškám zálivku i dvakrát denně, ráno a večer. Pro bohaté kvetení je důležité macešky také pravidelně přihnojovat. Použijte hnojivo určené pro kvetoucí rostliny s vyšším obsahem draslíku a fosforu. Hnojivo aplikujte dle návodu na obalu, obvykle jednou za 14 dní. Pravidelným přihnojováním podpoříte tvorbu květů a prodloužíte dobu kvetení. Nezapomínejte, že přemíra hnojiva může maceškám spíše uškodit, proto se vždy řiďte doporučeným dávkováním.

Odstraňování odkvetlých květů

Macešky jsou sice odolné květiny, ale i ony potřebují trochu péče, aby kvetly co nejdéle. Jedním z nejdůležitějších úkolů je pravidelné odstraňování odkvetlých květů. Tímto jednoduchým zásahem podpoříte další kvetení a prodloužíte si radost z barevných květů až do podzimu. Odkvetlé květy maceškám zbytečně ubírají sílu, kterou by jinak mohly investovat do tvorby nových poupat. Navíc odkvetlé květy často začínají plesnivět, což může ohrozit zdraví celé rostliny. Ideální je odstraňovat odkvetlé květy macešek alespoň jednou týdně, a to i s částí stonku. Použijte k tomu ostré nůžky nebo zahradnické nůžky, abyste rostlinu zbytečně nepoškodili. Pravidelným odstraňováním odkvetlých květů podpoříte bohaté kvetení macešek a prodloužíte si tak jejich krásu na maximum.

Ochrana před škůdci a chorobami

Macešky jsou sice odolné květiny, ale i tak je můžou potrápit někteří škůdci a choroby. Mezi nejčastější patří mšice, slimáci a hniloba kořenů. Mšice se projevují sáním na listech a květech, což způsobuje jejich deformaci a žloutnutí. Slimáci zase okusují listy a zanechávají po sobě slizové stopy. Hniloba kořenů je způsobena nadměrnou vlhkostí a projevuje se vadnutím rostlin a hnědnutím kořenů. Prevencí proti škůdcům je pravidelná kontrola rostlin a odstraňování napadených částí. Proti mšicím lze použít postřik z kopřivového výluhu nebo mýdlové vody. Slimáky je možné sbírat nebo nastražit pasti s pivem. Hnilobě kořenů předejdeme správným zavlažováním a propustnou zeminou.

Macešky, ty veselé tváře jara, si zaslouží naši péči. Pravidelné odstraňování odkvetlých květů a zálivka během suchých dní jim zajistí bohaté kvetení až do léta.

Božena Vacková

Zimní péče o macešky

Macešky patří mezi oblíbené květiny, které dokáží svými pestrými barvami rozzářit zahradu i v chladnějších měsících. Abyste se z jejich krásy mohli těšit co nejdéle, je potřeba jim během zimy věnovat náležitou péči. Macešky jsou sice odolné rostliny, ale mráz a sníh jim mohou uškodit. Před příchodem zimy je vhodné macešky sestříhat, a to zhruba o třetinu jejich výšky. Odstraníte tak poškozené a slabé výhony a podpoříte jejich zdravý růst na jaře. Důležitá je také ochrana kořenového systému před mrazem. Tu zajistíte vrstvou mulče, například slámou, listím nebo kůrou. Mulč zabrání promrzání půdy a udrží v ní potřebnou vlhkost. Během zimy macešky nezalévejte, pouze v případě, že je zima suchá a bez sněhu. Nadměrná vlhkost by mohla vést k hnilobě kořenů. Pokud jste macešky vysadili do květináčů, je vhodné je přemístit na chráněné místo, například k domu nebo na terasu. S trochou péče a pozornosti vám macešky přečkají zimu bez úhony a na jaře se vám odmění bohatým květenstvím.

Jak uchovat macešky krásné
Vlastnost Macešky na slunci Macešky v polostínu
Doba kvetení Kratší, ale intenzivnější Delší, ale méně květů najednou
Zálivka Častější, půda nesmí vyschnout Méně častá, stačí udržovat půdu vlhkou

Množení macešek řízkováním

Macešky patří mezi oblíbené květiny, které zdobí naše zahrady od jara až do podzimu. Pokud si chcete užít jejich krásu i v dalším roce, nemusíte si hned kupovat nové sazenice. Macešky lze snadno rozmnožit řízkováním. Řízkování macešek je jednoduchý proces, který zvládne i začátečník. Nejlepší dobou pro řízkování je období od května do června. Z mateřské rostliny vyberte zdravé a silné výhony bez květů. Řízky by měly být dlouhé asi 5-8 cm. Odstraňte spodní listy a ponechte pouze horní dva až tři. Připravte si substrát z rašeliny a písku. Do substrátu zapíchněte řízky asi do poloviny jejich délky. Důležité je udržovat substrát stále vlhký, ale ne přemokřený. Řízky umístěte na světlé místo, ale ne na přímé slunce. Během několika týdnů by měly řízky zakořenit a začít růst. Nové sazenice macešek pak můžete přesadit do květináčů nebo na záhon. Pravidelná zálivka a hnojení zajistí bohaté kvetení i v dalším roce.

jak uchovat macešky

Využití macešek v zahradě

Macešky patří mezi nejoblíbenější jarní květiny a není divu. Jejich pestrobarevné květy dokáží rozzářit každou zahradu. Aby vám ale macešky dělaly radost co nejdéle, je potřeba vědět, jak o ně správně pečovat. Zásadní je pravidelná zálivka, a to zejména v období sucha. Půda by měla být stále mírně vlhká, ale ne přemokřená. Macešky ocení i pravidelné přihnojování. Použít můžete tekuté hnojivo na kvetoucí rostliny. Pro bohaté kvetení je důležité také odstraňování odkvetlých květů. Tím podpoříte rostlinu k tvorbě nových poupat. Macešky jsou poměrně odolné rostliny, ale i tak se na nich můžou vyskytnout choroby nebo škůdci. Mezi nejčastější patří plíseň šedá nebo mšice. V takém případě je nutné zasáhnout vhodným přípravkem.

Inspirace pro pěstování macešek

Macešky patří mezi oblíbené květiny, které nám svými pestrými barvami zpříjemňují jaro a podzim. Pokud se o ně budete správně starat, odmění se vám bohatým a dlouhotrvajícím květem. Pravidelné odstraňování odkvetlých květů je jedním z nejdůležitějších kroků, jak podpořit další kvetení. Tím zabráníte tvorbě semen a rostlina bude moci soustředit svou energii do tvorby nových poupat. Macešky ocení pravidelnou zálivku, zejména během suchých období. Dbejte však na to, aby nestály ve vodě, mohlo by dojít k uhnívání kořenů. Pro bohaté kvetení je vhodné macešky přihnojovat jednou za 14 dní hnojivem s vyšším obsahem draslíku a fosforu. Na zimu macešky chraňte před mrazem přikrytím chvojím nebo netkanou textilií. S trochou péče se tak z macešek budete moci těšit opakovaně.

Publikováno: 25. 11. 2024

Kategorie: domov